fbpx

PSİKODİNAMİK PSİKOTERAPİ EĞİTİMİ -YENİ DÖNEM 2023-2024
(EĞİTİM TAMAMLANMIŞTIR)

PSİKODİNAMİK PSİKOTERAPİ EĞİTİMİ

Giunti Psychometrics olarak kırk yılı aşkın süredir dünya çapında, insan kaynakları, sağlık ve eğitim sektörlerindeki tüm ölçme değerlendirme ihtiyacını karşılamak için psikometrik araçlar ve yöntemler geliştirmekteyiz. Giunti Psychometrics psikoloji alanında Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen yayıncıları arasındadır ve ruh sağlığı eğitimleri alanında öncü bir kuruluştur.

Giunti Psychometrics Türkiye; global ağdan aldığı güçle Ruh Sağlığının korunması ve iyileştirilmesine yönelik olarak, alan çalışanlarının ve öğrencilerinin donanımlarını en yetkin akademisyen ve klinisyenlerin en güncel ve kapsamlı eğitimleriyle desteklemeyi hedefler.

Bu bağlamda gerçekleştirilecek olan Giunti Psychometrics Türkiye Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi 114 saatten oluşmaktadır. Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi 3'ü teorik, 1'i uygulamalı olan 4 modülden oluşan bir eğitimdir. Eğitimin modülleri; Uluslarası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesi ve Tavistock Kliniği’nde danışman psikiyatrist olarak görev yapmış olan Dr. Ülkü Gürışık, Dr. Pervin Sevda Bıkmaz ve IPA üyesi ulusal ve uluslararası psikanalistler tarafından yürütülecektir.

Eylül 2023’te başlayacak olan Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi 21 Aralık tarihinde tamamlanmış olacaktır.

Giunti Psychometrics Türkiye'in uluslararası akredite eğitimleri ile psikoterapi becerilerinizi güçlendirerek mesleki gelişiminize katkı sunmak ve birlikte düşünmek dileklerimle.

Saygılarımızla,

Giunti Psychometrics Türkiye

KAYIT

 • Kayıt olmak ve bilgi almak için 0501 333 86 84 ve 0212 244 86 84 no'lu telefonlardan veya ebys@istanbulpsikolojiokulu.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

1.PSİKODİNAMİK PSİKOTERAPİ TEMEL İLKE VE YÖNTEMLERİ

Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi temel ilke ve yöntemlerinin ele alındığı bu modülde kuramsal ve klinik yaklaşımlar psikanalitik teorinin önde gelen uygulayıcı ve araştırmacıları tarafından ele alınacaktır. 10 seminerden oluşan 30 saatlik bir programdır. Kişilik kavramı ve kişilik örgütlenmelerindeki ruhsal düzeneklerin ele alındığı temel eğitim modülüdür.

Ön Başvuru Formu

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

2. KURAM ve UYGULAMA

PROGRAM

Ders 1: Psikodinamik Görüşme Teknikleri ve Psikodinamik Dinleme

 • Tanı ve Tedavi Planlanması, Psikodinamik Çerçeve, Terapötik İttifak, Sessizlik, Serbest Dalgalanan Dikkat

Ders 2: Psikodinamik Vaka Formülasyonu, Psikodinamik Anamnez

Ders 3: Psikodinamik Kuramlar 1

 • Dürtü Kuramı, Ego Psikolojisi
 • S. Freud, Anna Freud

Ders 4: Psikodinamik Kuramlar 2

 • Savunma Mekanizmaları, Nesne İlişkileri Kuramı
 • S. Freud, Wilfred Bion, Melanie Klein, D. Winnicott

Ders 5: Psikodinamik Kuramlar 3

 • Kendilik Psikolojisi, Bağlanma Kuramı ve Çağdaş Psikanalitik Yaklaşımlar
 • H. Kohut, Karen Horney, John Bowlby, Peter Fonagy, Anthony W. Batemen

Ders 6: Aktarım

 • Aktarımın Dinamikleri, Aktarım Aşkı, Aktarımın Kökenleri, Olumsuz Terapötik Aktarım,Aktarım Formları, Aktarımla Çalışma, Direnç Olarak Aktarım,Erotik ve Agresif Aktarımlar, Aktarım Olmadığında

Ders 7: Karşıaktarım

 • Karşıaktarımın Türleri- Rol Duyarlılığı, Karşıaktarımda Özdeşleşme, Bağdaşan Karşıaktarım, Tamamlayıcı Karşıaktarım, Karşıaktarımda Nefret

Ders 8: Düşler

 • Düşlerle Çalışma, Terminasyon Düşleri, Bilinçdışı Çatışmanın Göstergesi Olarak Düşler, Aktarım Göstergesi Olarak Düşler,Terapinin Erken Döneminde Düşler

Ders 9:Yorum

 • Aktarım-Karşıaktarımın Yorumlanması, Direnç ve Defansın Yorumlanması, Geçmişin Tekrarı, Düşlerin Yorumlanması, Savunma Mekanizmalarının Yorumlanması ve Yorum Hataları

Ders 10: Sonlandırma

 • ''Good Enough'' Sonlandırma, Terapi Başarısız Olduğunda

3. İLERİ SEVİYE KLİNİK UYGULAMALAR

PROGRAM 12 Eylül - 7 Kasım 2023

Ders 1: Nevrotik-Sınırdurum-Psikotik Kişilik Örgütlenmelerinde Klinik Görüngüler 1

Ders 2: Nevrotik-Sınırdurum-Psikotik Kişilik Örgütlenmelerinde Klinik Görüngüler 2

Ders 3: Psikodinamik Psikoterapide Çağdaş Uygulamalar

Ders 4: Psikosomatik ve Anlam

Ders 5: Sapkın İlişkilenme ve Canlandırılmalarla Çalışmak

Ders 6: Kayıp ve Yasın Seanslarda Çalışılması

Ders 7: Ruhsal Travma ve Travmatik Anılarla Çalışmak

Ders 8: Terapistin Notlarından: Psikodinamik Vaka Çalışmaları 1

Ders 9: Terapistin Notlarından: Psikodinamik Vaka Çalışmaları 2

4. KLİNİK VAKA SÜPERVİZYONU

PROGRAM 26 Ekim - 21 Aralık 2023

Grup Süpervizyonu 9 Oturum (Online-Canlı)

EĞİTİME KATILARAK:

 • Eğitimleri tamamladığınıza dair Giunti Psychometrics Türkiye onaylı sertifika alabilirsiniz.

KİMLER KATILABİLİR:

 • Psikoloji, PDR lisans ve yüksek lisans programları mezunları, psikiyatristler, psikiyatri asistanları; teorik ve klinik yeterliliklere sahip olan öğrenciler eğitime başvurabilir.

DETAYLI BİLGİ:

 • Kayıt olmak ve bilgi almak için 0501 333 86 84 ve 0212 244 86 84 no'lu telefonlardan veya ebys@istanbulpsikolojiokulu.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Vaka Süpervizyonu Ön Başvuru Formu

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

ÖDEME BİLGİLERİ

GARANTİ BANKASI IHLAMURDERE ŞUBESİ

TR69 0006 2001 3550 0006 2955 70

GİUNTİ PSYCHOMETRICS ADINA

veya

İYZİCO ÜZERİNDEN KREDİ KARTIYLA TAKSİTLİ ÖDEME YAPILABİLİR!

EĞİTMENLER

Dr. Ülkü Gürışık

Dr. Ülkü Gürışık, İstanbul Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonra, psikiyatri uzmanlığını Ankara Üniversitesi Psikiyatri bölümünde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nde 2 yıl öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Ardından Britanya Psikanaliz Enstitü’süne (BPA) kabul alarak, 3,5 yıllık öğrenimini tamamlamıştır. Royal College of Psychiatrists Fellow’u (FRCPsych.), Britanya Psikanaliz Derneği Fellow’u ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (International Psychoanalytical Association) üyesidir. Dr. Gürışık, Tavistock Kliniği’nde (Tavistock and Portman NHS Foundation Trust) danışman psikiyatrist olarak görev yapmıştır. ACPPA (Ankara Contemporary Psychoanalytic Psychotherapies Association) Fahri Başkanı olan Ülkü Gürışık, 1990- 2000 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı Londra Portman Klinik’te, polis, hâkim, sosyal hizmet uzmanları ile erişkin ve çocuk ruh sağlığı uzmanlarına yönelik ensest ve pedofili vakalarına multidisipliner yaklaşım kursları düzenlemiştir. Ayrıca, Uluslararası Adli Psikoterapi (International Forensic Psychoterapy) derneğinin kurucularındandır. Bunlara ek olarak, psikoanalitik alanda birçok uzmanın süpervizörlüğünü üstlenmiş ve eğitim analistliği yapmaktadır.

Prof. Dr. Arşaluys Kayır

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunudur. İş ve akademik yaşamı klinik psikolog olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda geçmiştir. 10 yıl psikometri, 30 yıl da psikoterapi ünitesinde gençler, yetişkinler ve cinsel sorunların sağaltımında bireysel, çift, en çok da grup terapi yapmıştır. Eğitmen ve psikoterapist olarak cinsel terapilerde işlevsel/etkin bir eğitim hastanesi modeli geliştirmiştir. CETAD kurucu üye, eğitmeni ve onur kurulu üyesidir. 1992’den beri Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü eğitmeni olup ulusal ve uluslararası psikodrama çalışma grupları yürütmektedir.

Nöropsikiyatri, İstanbul Psikodrama ve Grup Terapileri Derneği yönetim kurullarında bulundu. FEPTO (Federation of European Psychodrama Training Institude) yönetiminde etik kurul başkanı, psikodrama tez ödül komisyonu üyesi, IAGP (International Association of Group Therapies) bilim kurulu üyeliği yapmıştır. Halen Fepto etik danışma kurulu üyesidir.

Türkiye’de kadınlarda vajinismus sorununun su yüzüne çıkmasında rolü oldu. 1988’de başlattığı homojen kadın ve erkek cinsel terapi gruplarını verimli bir şekilde yürüttü. Ulusal ve uluslararası hemen hemen tüm sunum, yayın, kitap bölümleri cinsellik, cinsel sorunlar, özellikle kadın cinsel sorunları, grup terapi, psikodrama ağırlıklı vajinismus grup terapi süreçleri konusundadır. Cinsellik ve cinsel sorunlar alanında toplumu aydınlatıcı rolü olmuştur.

Dr. Pervin Sevda Bıkmaz

1995 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Fizyoloji uzmanlığını 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı'ndan aldı. 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sağlık Hizmetleri Yönetimi Yüksek Lisans programını tamamladı. 2009 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olarak mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri uzmanlık eğitimi sırasında bir yıl ABD Arkansas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Nöropsikiyatrik Bozukluklar alanında çalıştı.

Uzun yıllar Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir. İstanbul'da Okan Üniversitesi'nde İnsan ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştır. 2018-2019 yılları arasında Moodist Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda Moodist Akademi Eğitim Direktörlüğü görevini üstlenmiştir.

Halen Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ve İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Dr. Wilma Scategni

Wilma Scategni, on beş yıl boyunca İtalyan Ulusal Sağlık Hizmeti’ nde psikiyatristlik yapmıştır. On yılı aşkın bir süredir bir kamu psikiyatri biriminin yöneticisidir. Bir psikiyatri gündüz hastanesinde psikodrama ve psikoterapi eğitim gruplarının şefliğini yapmıştır.

Zürih C.G. Jung Enstitüsü’nde, psikanalitik ve psikodrama alanlarında eğitim analistliği yapmaktadır. IAGP (Uluslararası Grup Terapileri Derneği) bireysel üyesi, FEPTO (Avrupa Psikodrama Eğitim Örgütleri Federasyonu) kurucu üyesi, Yönetim Kurulu üyesi, Haber Bülteni Komitesi başkanıdır.

GAJAP (Jungien Psikoloji temelinde Grup Psikoterapi ve Psikodrama Derneği) Eğitim Enstitüsü Kurucu üyesi, başkanı ve direktörüdür.

İtalyan Psikiyatri Derneği üyesi olan Dr. Scategni, Psikanaliz, Grup Psikoterapisi, Psikodrama alanlarında Almanca, İtalyanca ve İngilizce dillerinde birçok makalenin yazarlığını yapmıştır.

logo band colored@1X
© 2021, İstanbul Psikoloji Okulu